
Niemcy są państwem, w którym przysługują najwyższe świadczenia socjalne w Unii Europejskiej. W niemieckiej konstytucji istnieje zapis, który gwarantuje, że Republika Federalna Niemiec jest państwem socjalnym. Oznacza to, że charakter socjalny kraju jest obowiązkiem politycznym.
Zabezpieczenie finansowe
Fundamentem niemieckiego prawa jest zapewnienie podstaw egzystencji jego obywatelom, wyrównywanie różnic między biedniejszymi i bogatszymi i oraz zapewnienie równości socjalnej wszystkim mieszkańcom. Rząd dba również o zabezpieczenie finansowe dla osób starszych, chorych, wymagających opieki czy bezrobotnych, którzy utracili pracę.
Pracownik i jego rodzina są bardzo ważni dla państwa, o czym świadczy opieka i wysokość świadczeń socjalnych w Niemczech. Ważne jest również to, że pracującym tam obywatelom innych państw (w tym Polski) przysługują takie same prawa socjalne jak obywatelom Niemiec, są oni traktowani na równi.
Świadczenie socjalne w Niemczech
Należy jednak wiedzieć, że aby otrzymać jakiekolwiek świadczenie, należy złożyć o nie wniosek. Jednymi z najbardziej rozwiniętych są świadczenia przysługujące na dzieci, które nie muszą nawet być obywatelami czy przebywać na terenie kraju, muszą jednak przebywać na terenie Unii Europejskiej.
Wystarczy, że rodzic pracuje w Niemczech minimum pół roku i ma dostęp do pełnego pakietu świadczeń finansowych na dziecko. Zasiłek rodzinny, rodzicielski, macierzyński, bonus na dzieci czy dodatek na dzieci- to niektóre ze świadczeń rodzinnych przysługujących w tym państwie. Świadczenia socjalne w Niemczech są też wypłacane osobom, które utraciły pracę. Mogą one ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych a po jego upływie przysługuje zasiłek socjalny.
Emerytura w Niemczech
Pomoc otrzymują także osoby starsze, którym przysługuje tzw. pomostowe- pomoc w ostatnich latach pracy przed przejściem na emeryturę. W przypadku bankructwa pracodawcy, to państwo zajmuje się wypłatą wynagrodzeń dla pracowników, opłaca też wstecz składki socjalne na pracowników, których pracodawca nie odprowadził.
Kolejną formą pomocy jest aktywna pomoc w znalezieniu pracy dla bezrobotnych, pomoc finansowa dla kształcących się zawodowo czy dla zakładających własną firmę.
Najnowsze komentarze