
Głównym celem przyświecającym wielu kupującym auta używane z Niemczech jest przystępna cena. Za ten sam model i rocznik, w naszym kraju przyszłoby nam zapłacić tyle samo lub więcej. Jednak czy tanie auta z Niemiec na pewno się opłacają? To zależy. Przez rozpoczęciem realizacji naszego pomysłu warto na spokojnie usiąść i przeanalizować koszty. W ten sposób upewnimy się, czy zakup auta z Niemiec rzeczywiście będzie tańszym rozwiązaniem.
Dlaczego auto w Niemczech jest tanie??
Nikt czy to Niemiec czy to Polak nie sprzeda samochodu poniżej ceny rynkowej od tak. Jeśli samochód jest tanie to mamy kilka opcji czemu tak się dzieje:
– mogło ulec wypadkowi niejednokrotnie
– koszt naprawy usterki mechanicznej lub blachorsko-lakierniczej przekracza wartość auta (koszt roboczogodziny mechanika/ lakiernika niemieckiego jest dużo większy niż w Polsce)
– samochód nie spełnia normy spalin
– jest po prostu stary
Koszty sprowadzenie pojazdu z Niemczech
Zacznijmy od kwestii priorytetowej, czyli od kosztów sprowadzenie auta z Niemiec. Jeśli planujemy samodzielny zakup, musimy pamiętać o dwóch ważnych aspektach. Przede wszystkim, musimy wyrejestrować samochód w Wydziale Komunikacji w Niemczech i zapłacić za tymczasowe tablice rejestracyjne (zjazdowe- zółty pasek na rejestracji niem. Kurzzeitkennzeichen), które pozwolą nam wrócić kupionym pojazdem do domu. Dostając te tablice mamy 5 dni na zjechanie samochodem do miejsca docelowego w tym czasie nasz samochód jest objęty ubezpieczeniem.
Koszt takich tablic jest bardzo różny zależy od regionu.
Akcyza za zakupiony pojazd
Bardzo wysokie koszty możemy ponieść również z tytułu opłaty w Urzędzie Celnym. Tanie samochody z Niemiec wymagają pokrycia akcyzy. Jej wysokość zależy od pojemności silnika oraz kwoty za jaką nabyliśmy pojazd. Jeśli pojemność silnika nie przekracza 2,000 ccm, zapłacimy 3,1% wartości. Przy dużych silnikach powyżej 2 litrów, akcyza wynosi aż 18,6%! To często sprawia, że tanie auta z Niemiec z dużą pojemnością silnika nie są opłacalnym wyborem dla polskich kupców.
Dodatkowe koszty związane z zakupem auta z Niemiec
Jeśli decydujemy się na zakup auta z zagranicy, musimy pamiętać o dodatkowych opłatach, które przyjdzie nam ponieść z tego tytułu. Jedną z nich jest opłata administracyjne w Urzędzie Skarbowym za uzyskanie oświadczenia zwolnienia z podatku VAT. Kolejne koszty to przetłumaczenie niezbędnych dokumentów przed rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji. Warto zsumować wszystkie powyższe koszty i sprawdzić, czy tanie samochody z Niemiec rzeczywiście okażą się korzystnym rozwiązaniem dla naszego portfela.
Więcej informacji znajdziesz na: https://autoagent.pl/uszkodzone-auta-z-niemiec/
Najnowsze komentarze