
Współczesne kominki to arcydzieła
Kominki bardzo często kojarzą nam się z masą drewna składanego i suszonego w ogrodzie, garażu, czy kurzem i ciągłym bałaganem w salonie. Nic bardziej mylnego. Współczesne kominki, oprócz drewna, mogą być zasilane także wieloma innymi rodzajami paliwa, takimi jak pellety albo gaz. Na chwilę obecną podstawowe paliwo stanowi jednak twarde, suche drewno.
Kominki opalane drewnem jaki wybrać
Drewno jest paliwem odnawialnym, a co się z tym wiąże bardziej dostępnym i tańszym od swoich alternatyw. Jest również opałem naturalnym, ekologicznym, nie zanieczyszcza środowiska. Podczas jego spalania powstaje niemal zerowa ilość dwutlenku węgla. Kominki opalane drewnem stwarzają także niezwykłą atmosferę i klimat nie tylko dzięki płomieniom, ale także dzięki ciepłu i zapachowi wydzielanemu przy spalaniu drewna.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każde drewno stanowi dobre paliwo. Jego wartość opałowa zależy od kilku czynników, między innymi od rodzaju oraz wilgotności. Świeże drewno oddaje podczas procesu spalania dużą ilość wilgoci, która nie tylko niekorzystnie wpływa na nasze kominki, ale również osadza się w kominie.
Wkłady kominkowe gdzie kupić?
Kolejna grupę stanowią wkłady kominkowe zasilane pelletami. Spalają się płomieniem takim samym jak drewno, mają więc niemal tyle samo uroku, a ich sprawność grzewcza zdecydowanie przewyższa tradycyjny rodzaj paliwa. Pellety to resztki drewna zmielone i sprasowane w granulki.
Są więc również paliwem odnawialnym i bardzo ekologicznym. Pellety są najbardziej popularne w krajach, w których duży nacisk kładziony jest na ochronę środowiska. W Polsce ten rodzaj paliwa nie jest jeszcze konkurencyjny przede wszystkim ze względu na wysoką cenę. Na rynku występują również kominki gazowe.
Kominki gazowe czy warto?
Ich największą zaletą jest fakt, że paliwo to jest spalane do końca, nie zostaje popiół i ograniczone jest tu również zjawisko straty ciepła. Również rozpalanie i podtrzymywanie ognia odbywa się elektronicznie. Alternatywę dla kominków tradycyjnych stanowią również kominki elektryczne. Są one czyste w obsłudze, nie potrzebują komina, a do ich działania potrzebny jest jedynie prąd. Ich działanie jest bardzo proste, składają się z grzałki oraz dmuchawy, która rozprowadza ciepło powietrze po pomieszczeniu.
Kominki gazowe, czy elektryczne mimo tego, że imitują płomienie, że ich producenci często oferują sztuczne polana lub kamienie, nie są w stanie stworzyć takiego klimatu i atmosfery jak kominki tradycyjne.
Zdjęcie przedstawia wkład kominkowy z płaszczem wodnym i pochodzi ze strony producenta kominków: www.unico-kominki.com
Najnowsze komentarze